kroj z Ketkovic
v Ketkovicích se v říjnu konají hasičské hody, stárci nosí v průvodu hasičskou uniformu, kroj nosí děvčata a taky mládci, kteří se starají o občerstvení,
5.7.2013 se konalo Folklorní odpoledne s Podhoráckým souborem, odtud fotky dámských krojů ( pro vdané ženy)
Obec Ketkovice leží 34 km západně od Brna.
Zárodkem vzniku ketkovského kroje byl dětský soubor při základní škole, se kterým paní učitelka Anna Bočková nacvičila pásmo, lidové písně a také písně horácké. Protože se toto vystoupení líbilo, navrhla paní učitelka pořídit dětem horácké kroje. Za pomoci pana učitele Bělíka, paní učitelky Marie Bočkové ( sestry Anny Bočkové) a rodičů dětí, se začaly pořizovat kroje. Pásmo „Mrskut“ které děti předvedly na veřejné besídce se setkalo s tak pronikavým úspěchem, že se k souboru přidala i mládež, hlavně dívky.
A tak byl v únoru 1957 založen Horácký soubor. Prvním vystoupením přispěl soubor dne 1.5.1957 k slavnostnímu otevření pošty v Ketkovicích. K dětem a dívkám se přidávali hoši a nakonec dospělé ženy a muži a tak v r. 1957 bylo pořízeno 10 dětských krojů, 10 mužských a 24 ženských krojů. Sestry Anna a Marie Bočkovy sebraly písně a tance z okolí Ketkovic, sestavily z nich pásmo, zhotovily střihy na kroje, nakoupily textilní materiál, nechaly utkat látku na ženské sukně – tzv šerku, nechaly vyrobit klobouky pro muže, obstaraly střevíce pro ženy a ostatní materiál na zhotovení krojů.
Blažena Bočková ( sestra Marie a Anny), za minimální cenu ušila rukávce pro ženy, dívky a děti, všechny košile pro muže a mládence. Také ušila všem ženám krézle, sukně, zástěry a tiskla vzorky. Velkou část vzorků k vyšívání tiskla paní Vondrová, která měla na tuto práci živnost v Třebíči. Krejčovské části mužských krojů, kalhoty, vesty a dlouhé kabáty, tak zvané“ zpencry“ za velmi nízkou cenu ušil ketkovský občan, pan Hřebíček. Sestry Bočkovy bez jakýchkoli nároků na odměnu se zkrátka staraly téměř o všechno, co tak velký soubor, který v době největší činnosti 82 členů, potřeboval.
V současné době v Ketkovicích pracuje folklorní Podhorácký soubor, ale mládež se nedaří získat tak, jak se to podařilo sestrám Bočkovým. Kroje jsou v dnešní době používány při příležitosti Havelských hodů, které pořádají místní hasiči.
Zdroj
Libuše Obršlíková
vedoucí Podhoráckého souboru v Ketkovicích